Droga środka
Łączenie codzienności (codziennego funkcjonowania) z rozwojem wewnętrznym postrzegam jako swoista drogę środka. 

Z jednej strony część ludzi żyje jedynie codziennością, jakby była ona jedyną obiektywną rzeczywistością, czy wręcz jedyna istniejącą rzeczywistością. 
Tymczasem ważne jest także nasze wewnętrzne bogactwo. 
By móc w sposób wartościowy i głęboki przeżywać swoją codzienność, by móc dzielić się sobą z innymi, potrzebujemy najpierw sami stać się wewnętrznie bogaci. Potrzebujemy odnaleźć wartość, sens i głębię swojego życia. 


Z drugiej strony - warto unikać drugiej skrajności - postawy, że codzienność nie jest ważna, a jedynie rozwój wewnętrzny jest istotny. 
Codzienność jest częścią tego rozwoju wewnętrznego - nasze codzienne funkcjonowanie pokazuje nam, jaki jest ten nasz rozwój wewnętrzny. 
Zatem codzienność jest lustrem - pomaga nam lepiej poznać siebie. 


Rozwój wewnętrzny w istocie pomaga zapanować nad swoją codziennością. Wiele osób przejmuje się bardzo codziennością, przejmuje się nią tak bardzo, że nie ma już czasu na rozwój swego potencjału. 
Ale tak naprawdę, nie da się zapanować nad codziennością, bez zapanowania nad samym sobą. Chciałbym tu jeszcze na koniec naświetlić stwierdzenie "rozwój osobistego potencjału". Ktoś może (nieco błędnie) zinterpretować to jako egoistyczne zajmowaniem się samym sobą.
Tymczasem pełny rozwój potencjału oznacza zarówno wzmacnianie swojego zdrowia, wzmacnianie swojej psychiki, poprawienie swojego codziennego funkcjonowania, jak i jednocześnie oznacza odkrycie swojego wymiaru duchowego. 

Duchowość jest tym, co psychologia transpersonalna określa jako wyjście poza ego, przekroczenie ego poprzez odkrycie świadomości transpersonalnej (ponad-indywidualnej), dlatego pełny rozwój swego potencjału nie jest czymś egoistycznym. 
Jest raczej odnajdywaniem pełnej równowagi w swoim życiu - odnajdywaniem zarówno poczucia własnej mocy i jak i pewnego zdrowego dystansu do siebie. Bez odrobiny dystansu i poczucia humoru - niema prawdziwej wolności i prawdziwego spokoju wewnętrznego.


Moje wpisy z ostatniego miesiąca możesz zaleźć tutaj:

 zobacz: ostatnie aktualne wpisy 


 

cript>Statystyki za darmoFreeStat.pl - Darmowe statystyki stron WWW