Strona Głowna

 Kamasutra

 Tao seksu

 Tantra miłości

 Konsultacje

 Kursy

 Rozmowy

 Słowniczek

 Artykuły

 Literatura

 Galeria

 Download

 Linki

 Kontakt

 

 

Tao seksu
Taoistyczna joga seksualna


 
Ćwiczenia wzmacniania energii seksualnej 
Podnoszenie jakości życia seksualnego
Wykorzystanie energii seksualnej 
do wzmacniania zdrowia i rozwoju długowieczności
   
 


Taoistyczna Joga Seksualna – ćwiczenia

Taoistyczna joga seksualna podchodzi do energii seksualnej początkowo z poziomu jakby „ekonomicznego”. Ponieważ energia seksualna jest bardzo mocno związana z energią życia, witalnością i długowiecznością, dlatego taoizm bardzo mocno koncentruje się nie tylko na jej wzmacnianiu, ale także na przechowywaniu i magazynowaniu. 

Ćwiczenie takie jak napinanie rejonu krocza, masowanie punktu Chuej-in (punkt płciowy w centrum krocza, w połowie pomiędzy odbytem i moszną/sromem), zaciskanie zwieracza odbytu, czy przerywanie strumienia moczu, pomagają wzmocnić ten rejon ciała. 
W efekcie takich ćwiczeń poprawia się dokrwienie tego rejonu, stymulowany jest układ hormonalny (działanie odmładzające), wzmacniana jest sprawność narządów seksualnych (ochrona przed dysfunkcjami i chorobami typu: powiększenie prostaty, guzy układu rozrodczego itd.). Co jeszcze istotniejsze – przyłączana jest wyparta energia płciowa i poprawia się komunikacja na linii ciało-umysł.

Drugą grupą technik jest użycie orbity mikrokosmosu. Chodzi tutaj o połączenie kanału przedniego (funkcjonalnego – Ren Mai – biegnącego po osi ciała z przodu) z kanałem tylnim (zarządzającym – Du Mai – biegnącym po osi ciała z tyłu). 
Techniki tego typu są bardziej zrozumiale dla osób interesujących się np. relaksacją, medytacją, Tai Chi, czy Qi Gongiem. Zostały dosyć szczegółowo opisane przez autora Mantak Chia w książkach „Miłosny potencjał kobiety”/”...mężczyzny”.

Wykorzystując energię seksualną w ten sposób możemy pobudzić i wzmocnić energię płciową np. przez technikę oddechu gonad (oddech jajników, oddech jader), a następnie wczuwamy się, że z wdechem energia płynie do góry po plecach i z wydechem spływa po przedniej stronie ciała w dół. Robimy to np. kilkanaście razy, lub dłużej. 


Technika ta może zostać także bardzo efektywnie i twórczo wykorzystana podczas faktycznego stosunku seksualnego. Wówczas wyobrażamy sobie energię krążącą po ciałach partnerów w kształcie ósemki (do góry po plecach mężczyzny, w dół po przedniej części ciała mężczyzny, do góry po plecach kobiety, w dół po przedniej stronie ciała kobiety). Energia ta krzyżuje się w miejscu zjednoczenia narządów seksualnych. 
Szczególną wagę przywiązuje się do zatrzymania energii orgazmu i wprowadzenia jej do orbity na kilka sekund przed końcowym wyładowaniem seksualnym. Chociaż tego typu obieg można wyobrażać sobie wcześniej, np. już podczas gry miłosnej. 

W efekcie tego (zatrzymanie energii orgazmu i wprowadzenie jej do orbity) nie następuje wyładowanie seksualne (energia pozostaje i wzmacnia partnerów), a zamiast wyładowania i zwykłego orgazmu pojawia się orgazm obejmujący całe ciało.

Innym przykładem ważnego ćwiczenia taoistycznej jogi seksualnej jest ćwiczenie „jeleń dla kobiet” i ćwiczenie „jeleń dla mężczyzn”. Jest zazwyczaj znacznie łatwiejsze dla osób początkujących, niż opisane powyżej ćwiczenie orbity mikrokosmosu, a zawiera w sobie wszystkie jego najważniejsze zasady. Nazwa jeleń wywodzi się z uznawania w Chinach jelenia za symbol witalności, długowieczności i sprawności seksualnej.
Zostanie ono opisane poniżej.


I. Ćwiczenia wzmacniania dolnego rejonu tułowia

Rejon dolnej części tułowia jest bardzo istotny, jeżeli chodzi o poziom witalności organizmu, prawidłowe funkcjonowanie energii seksualnej, oraz ma związek z długowiecznością. 
Wiele osób pracujących w różny sposób nad swoim ciałem (np. kobiety uprawiające fitness, czy mężczyźni ćwiczący kulturystykę), nadal ma bardzo słaby ten rejon ciała (ponieważ pracują jedynie z innymi rejonami ciała).

Mięśnie u podstawy tułowia przyrównać można do dna naczynia, do którego wlewany jest nektar (nektarem są w tym przypadku nasze siły życiowe). Jeżeli dno naczynia jest nieszczelne – płyn będzie stopniowo wyciekał, jeżeli natomiast jest szczelne – będzie pozostawał obecny przez długi czas. 
Ćwiczenia wzmacniania dolnych partii tułowia można porównać właśnie do uszczelniania dna naczynia. Wówczas energia życiowa jest zachowywana i kieruje się do góry (od podstawy kręgosłupa, po całym kręgosłupie, rdzeniu kręgowym i mózgu). 


1) wzmacnianie mięśni zwieracza odbytu

Podstawowe i bardzo proste ćwiczenie taoistyczne. W tradycji taoistycznej mierzono witalność i faktyczny wiek biologiczny poziomem sprężystości zwieracza odbytu. Jeleń, który często kręci ogonem, stal się symbolem długowieczności, dzięki osiąganiu bardzo dużej siły mięśni odbytu. 

Ćwiczenie polega na naprzemiennym zaciskaniu i rozluźnianiu mięśni zwieracza odbytu. Robimy to przynajmniej kilkanaście razy. 

Istnieje także rozbudowana wersja ćwiczenia, w której skupiamy się na poszczególnych partiach zwieracza odbytu: staramy się wówczas zacisnąć i rozluźnić najpierw przednią część zwieracza, potem tylną, potem prawą, następnie lewą, a na końcu środkową. Kolejność jest tu raczej dowolna – chodzi raczej o uchwycenie faktu, że każdy rodzaj zaciśnięcia odbytu wywołuje odmienne reakcje w napięciach naszych narządów wewnętrznych.

Ćwiczenia te zmniejszają prawdopodobieństwo występowania hemoroidów, mobilizują siły witalne organizmu, poprawiają funkcje seksualne oraz pomagają kierować energię seksualną do góry. 
Ponadto energia krążąca w kanale przednim i tylnim ma dwa potencjalne punkty przerwy: odbyt i usta. Z jednej strony dotykanie czubkiem języka do nasady zębów zwiększa poziom witalności i przytomności umysłu, a z drugiej strony szczelne zamykanie odbytu jest tu bardzo pomocne.


2) wzmacnianie mięśni krocza

Naprzemiennie napinamy i rozluźniamy wszystkie mięśnie krocza. Robimy to przynajmniej kilkanaście razy. Odczuwamy, że napinanie i rozluźnianie mięśni krocza poprawia krążenie w tym rejonie oraz ogólnie zwiększa pozytywne czucie całego ciała. 
Ćwiczenie to w pewnym stopniu stymuluje aktywność wszystkich gruczołów dokrewnych.

Rejon ten obejmuje zarówno mięśnie zwieracza odbytu, jak i mięśnie u nasady penisa u mężczyzn oraz wejścia do pochwy u kobiet. 
W praktyce mięśnie te tworzą jakby ósemkę, krzyżując się w miejscu, gdzie u mężczyzn znajduje się prostata. U kobiet i mężczyzn w punkcie tym znajduje się pierwszy punkt kanału przedniego (chuej-in – punkt płciowy, zapobiegający dysfunkcjom seksualnym i chorobom narządów płciowych). 

Wzmacnianie mięśni krocza, oprócz dobroczynnego działania odmładzającego i pobudzania sił witalnych (może być stosowane zamiast kawy, w celu przypływu dobrego samopoczucia i ogólnego „otrzeźwienia”) u mężczyzn zwiększa sprawność seksualną i siłę erekcji oraz, co bardzo istotne, utrzymuje w dobrej kondycji prostatę. 
Bardzo często, z wiekiem, prostata traci swoją elastyczność, co z jednej strony wpływa na zakłócenia erekcji, a z drugiej strony powiększenie prostaty może doprowadzać do problemów w oddawaniu moczu, czy wreszcie do guzów w tym rejonie.

Podobnie pozytywne rezultat tego ćwiczenia pojawia się u kobiet: poprawia się dokrwienie okolicy narządów płciowych, stymulowany jest układ hormonalny, zapobiega się chorobom układu rozrodczego wynikającym z zablokowania energii w tym rejonie, lub nadmiernego osłabienia. 

Ćwiczenie to zwiększa świadomość własnych reakcji seksualnych, uwalnia od napięć i pozwala włączyć swoja energię seksualną do ogólnego obiegu. 


3) masowanie punktu Chuej-in

Pomocne może być także masowanie punktu pośrodku krocza. Ponieważ rejon ten jest delikatny tradycyjne teksty zalecały robienie tego przez szmatkę. Masujemy ruchem okrężnym lekko uciskając to miejsce. Robimy to np. 1-2 minuty. Jest to cos w rodzaju akupresury z wykorzystaniem punktu płciowego. Pomaga to odblokować energie tym rejonie, aby mogła płynąć swobodnie w górę kręgosłupa. 
U mężczyzn stosujących technikę zatrzymywania wytrysków (np. poprzez ucisk tego punktu na kilka sekund przed wytryskiem) codzienne masowanie tego miejsca pomaga rozluźnić prostatę i zachowywać jej dobrą sprężystość. 4) inne ćwiczenia

Istnieją także inne ćwiczenia uzupełniające:

a) przerywanie strumienia podczas oddawania moczu – zwiększa sprawność mięśni płciowych (działanie lecznicze, odmładzające, zwiększające wydolność płciową; stosowane także u kobiet uczących się świadomego porodu)

b) u kobiet: zaciskanie pochwy,
po włożeniu dwóch palców do pochwy kobieta naprzemiennie zaciska i rozluźnia mięśnie pochwy; 
działanie seksualne: zwiększa świadomość własnych reakcji seksualnych, 
działanie zdrowotne: zmniejsza ryzyko wypadania pochwy.II. Ćwiczenie Jeleń

Ćwiczenie to można wykonywać w różnych celach:
- lepszego uziemienia się i wzmocnienia swojej „siły przetrwania”
- wzmacniania energii seksualnej, stymulacji układu hormonalnego i odmładzania organizmu
- nauczenia się twórczego kierowania swoja energią (otwieranie kanału tylnego, którym energia płynie do góry po kręgosłupie), 
- przy głębszym wczuwaniu się w to ćwiczenie możemy wyzwalać stan wewnętrznej harmonii, w którym czujemy spełnienie seksualne poprzez skierowanie energii płciowej do kanału tylnego i do potylicy, 
- ćwiczenie to zapobiega problemom płciowym, takim jak problemy z erekcją u mężczyzn, czy zablokowanie energii seksualnej i kobiet.


Ćwiczenie składa się z kilku faz:

1) pobudzenie energii płciowej (energii jing-chi – biologicznej i hormonalnej)

kobiety: płciowa energia witalno-seksualna pobudzana jest poprzez masaż piersi. 
Najpierw rozcieramy ręce (pocierając wewnętrzną strona o siebie), by były ciepłe.
Kładziemy ręce na piersiach – czujemy idące do piersi ciepło. 
Rozpoczynamy od masowania obu piersi na zewnątrz (lewa dłoń zgodna z ruchem wskazówek zegara). Wykonujemy to kilkadziesiąt razy – w praktyce od 36 do 360 razy.
Następnie masujemy taką samą ilość w kierunku przeciwnym.

Dodatkowa stymulacja płciowa może być wywołana poprzez przysiadnięcia podczas masażu piersi na swojej pięcie (ćwiczenie w tej fazie może być wykonywane na siedząco). 
Ponadto można rozmasować punkty jajników (dwie szerokości kciuka od osi ciała i jedna szerokość kciuka nad kością łonową).

mężczyźni: płciowa energia witalno-seksualna pobudzana jest poprzez masaż penisa
Najpierw rozcieramy ręce (pocierając wewnętrzną stroną o siebie), by były ciepłe.
Wykonujemy kilkadziesiąt razy (np. 49) technikę dojenia – najpierw jedna ręką, potem drugą. 
Następnie wykonujemy technikę ugniatania: zaciskamy najpierw jedną dłoń na penisie (zaciskamy trzon penisa, poniżej żołędzi/główki) kilkadziesiąt razy, a następnie to samo robimy drugą dłonią.
Wyciąganie nici bawełny: jeszcze raz rozcieramy dłonie, a następnie rozcieramy pomiędzy dłońmi penisa, jakbyśmy go rolowali;

2) masaż brzucha
Pomocny jest tutaj automasaż brzucha, gdyż dodatkowo otwiera on przepływ energii w ciele i stymuluje dolny Dan Tien:
krążymy lewa dłonią, na której kładziemy prawą (w ten sposób jest wygodnie): 
kilkadziesiąt razy w jedna stronę i kilkadziesiąt w drugą;

3) uciskamy około 49 razy punkt w potylicy 
punkt „rejon wiatru” i „drzwi mózgu” – dokładnie w miejscu gdzie kończy się czaszka i zaczyna kark, w zagłębieniu pod czaszką w potylicy. 
Uciskamy na tyle mocno, abyśmy odczuli stymulacje tego punktu, możemy to zrobić np. palcem wskazującym i serdecznym; 

4) przesłanie energii do góry, wzdłuż kręgosłupa, do tylnej części mózgu 

Robimy to w następujący sposób:
- stajemy wygodnie i stabilnie, robiąc wdech napinamy mięśnie krocza i zaciskamy pięści
(dodatkowo możemy napiąć i lekko podciągnąć przeponę płciową i miedniczną);
- zatrzymujemy oddech na około 5 sekund wczuwając się w napięcie krocza i pięści
(w tym momencie czujemy, że cała energia witalna i seksualna jest „zatrzymana”);
- robiąc wydech skupiamy się na potylicy (na punkcie, który wcześniej uciskaliśmy)
i całkowicie puszczamy wszelkie napięcia (rozluźniamy całe ciało, rozluźniamy mięśnie krocza i pięści),
rozluźnienie i skupienie się na punkcie w potylicy powoduje automatycznie przepływanie energii wzdłuż kręgosłupa do tego miejsca;

- dodatkowo „podpompowujemy” jeszcze energie do góry 
poprzez zaciskanie i rozluźnianie odbytu (około 49 razy)
w tym czasie powinniśmy się skupiać na zwiększającej się błogości i przyjemności 
(jesteśmy całkowicie rozluźnieni, kręgosłup jest swobodnie wypełniony energią, dłonie są rozluźnione i odprężone, a my „pompując energię” odbytem odczuwamy cały kręgosłup i punkt w potylicy; 
czujemy się zharmonizowani, zrównoważeni pomiędzy ciałem i umysłem.
III. Oddech gonad

Istnieje kilka technik oddechowych, które dodają energii Chi naszym gonadom. Poniżej opisano podstawową. 
Ćwiczenie to harmonizuje naszą energie seksualną, odmładza, usprawnia układ hormonalny i funkcje seksualne.

Mężczyźni: 
integrujemy rytm oddechu i odczucia w gonadach; 
na wdechu wyobrażamy sobie i odczuwamy, że jądra jakby minimalnie unoszą się do góry, 
na wydechu powracają do pozycji wyjściowej w dół;
dodatkowo możemy myśleć, że na wdechu energia życiowa płynie od jąder do dolnego Dan Tien,
na wydechu energia płynie od Dan Tien do jąder

Kobiety:
wykonujemy to analogicznie jak mężczyźni - 
na wdechu energia płynie od jajników do Dan Tien, 
na wydechu płynie od Dan Tien do jajników.

Dzięki temu ćwiczeniu gonady (jajniki, jądra) otrzymują naszą uwagę, energię psychiczną, oraz energię witalną i tlen pochodzący z oddychania.

 
 

 


 

 

a

 Góra  strony