Pulsacja ciała
- pozycja do ćwiczenia





Wykonując ćwiczenie relaksacyjne "pulsacja ciała na stojąco" należy stać w najbardziej naturalnej dla nas pozycji. W praktyce jest to niewielki rozkrok - stopy znajdują się mniej więcej na szerokość naszych ramion. Nogi mogą być minimalnie ugięte w kolanach; całe ciało jest zupełnie rozluźnione.
Szerokość ramion często określa się w ten sposób, że pomiędzy naszą prawą i lewą stopą powinna zmieścić się długość naszej stopy.
Ręce opuszczamy swobodnie - nic z nimi nie robiąc. 

Wykonując pulsację pracujemy zazwyczaj jedynie mięśniami łydek - wszystkie pozostałe mięśnie są całkowicie rozluźnione. 
Podnosimy się około 1-2 cm nad ziemię - odrywając pięty, ale nie odrywając palców. 
(Inna wersja to pulsacja bez odrywania pięt - wówczas pulsujemy poprzez lekkie zginanie kolan, pracując zasadniczo mięśniami ud).
Podczas opadania na dół puszczamy wszystkie mięśnie - nie wykonujemy wysiłku nawet mięśniami łydek i ud - ciało opada naturalnie siłą grawitacji.



Pozycja do pulsacji ciała przypomina pozycję na rycinie obok. 
W praktyce można stać jeszcze bardziej wąsko - tak by ramiona i stopy tworzyły dokładnie pionowe linie pomiędzy niebem i ziemią (oczywiście w naszej wyobraźni).

Ręce są całkowicie rozluźnione i opadają całkowicie swobodnie w dół. Podczas ruchu mogą one w niewielkim stopniu podskakiwać do góry i do dołu, jednak dzieje się to automatycznie - nie wykonujemy żadnych specjalnych ruchów mięśniami rąk. Pracują jedynie nasze łydki.

Kręgosłup jest w miarę prosty, ale nie sztywno i specjalnie napięty
(zazwyczaj klatka piersiowa jest minimalnie wypięta, a broda delikatnie podciągnięta do piersi - jest to naturalna pozycja otwarcie klatki piersiowej i rozluźnienia ramion).

 

 

  




Darmowy mailowy kurs relaksacji